2011 m. lapkričio 30 d.

Kakavos magija



    Kakava  tikrojo kakavamedžio (Theobroma cacao) sėklos, dar vadinamos kakavos sėklos, iš jų pagaminti milteliai konditerijos gaminiams, bei iš šių miltelių gaminamas gėrimas.

Kakavos magija

     Šis gėrimas nepaprastas. Vieni žavisi jo neįprastu skoniu ir aromatu, kiti vertina dėl laimės hormonų, o tretiems pakanka žinoti, kad kakava naudinga širdžiai.

Mažą gražų medį su blizgančiais lapais ir geltonais žiedais, augančiais tiesiog ant kamieno žievės, galima aptikti abiejose pusiaujo pusėse tropiniuose miškuose. Jo pailgas pupeles surenka ir džiovina, po to kepa, smulkina ir iš jų gamina aromatingą ir labai vertingą sviestą. Sviestas naudojamas gaminti kakavos milteliams, iš kurių mes verdame skanų ir maistingą šokoladinį gėrimą.
Pupelės kelionės
    Šiam gėrimui – maždaug 3 tūkst. metų. Pirmieji kakavos pupeles aptiko actekai ir majai, kakavos pupeles vertinę taip, kad šios jiems atliko netgi pinigų vaidmenį. O iš kakavos miltelių indėnai išmoko gaminti žvalinantį ir padedantį atgauti jėgas gėrimą „čokolatlį“ (išvertus — „dievų maistas“).
    Pirmasis europietis, paragavęs „čokolatlio“, buvo Kolumbas, tačiau jam šis gėrimas nepatiko, nes pasirodė tirštas ir kartus.
   Vėliau, 1519 metais, ispanų konkistadorai, užgrobę senąją Meksikos sostinę Tenočtitlaną ir išgrobstę actekų imperatoriaus Montesumos rūmus, jų sandėliuose aptiko didžiules džiovintų kakavos pupelių atsargas. Užkariautojai iš vietos gyventojų nesunkiai išgavo, ką daryti su pupelėmis. Taip kakavos gaminimo receptai atkeliavo į Europą. Pirmiausia jos pasiekė Ispaniją, kur netrukus buvo atidaryti pirmieji kakavos miltelių ir šokolado fabrikai.
XVI amžiuje kakavos gamyba buvo paskelbta Ispanijos valstybine paslaptimi. Ši paslaptis už šalies ribų pasklido tik po šimto metų. Tai atsitiko 1615-aisiais, kai Ispanijos karaliaus Filipo dukra Ana ištekėjo už Prancūzijos karalius Liudviko XIII. Būtent iš jos apie kakavą ir jos gamybos paslaptis sužinojo ir prancūzai. Šioje šalyje kakava buvo laikoma išskirtine karališkojo dvaro privilegija.
O Liudviko XIV žmona, ispanų kilmės Marija Teresė, visiems girdint sakydavo, kad labiausiai už viską pasaulyje vertina savo vyrą ir kakavą.
    Netrukus kakavos paslaptis pasklido po visą Europą ir pasiekė Olandiją, kuri vėliau ir tapo kakavos gamybos ir prekybos lydere.
    Šiandien viena iš pagrindinių kakavos pupelių gamintojų yra Ganos Respublika.

Tik nauda!
     Kakavos pupelės yra labai maistingos ir kaloringos. Maždaug pusę maistingųjų medžiagų sudaro riebalai (kakavos sviestas), 12-15 proc. – baltymai, 6-10 proc. – angliavandeniai.
Kakavos milteliai turtingi kalio druskų ir fosforo. Be to, jų sudėtyje yra teobromino, kuris panašiai kaip ir kofeinas stimuliuoja žmogaus širdies kraujagyslių bei nervų sistemos veiklą. Šios medžiagos kakavoje yra apie 0,4 proc. – tai visai nepavojinga dozė, gėrimui suteikianti tonizuojamąjį poveikį. Kakava normalizuoja kraujospūdį, gerina kraujotaką, todėl sumažėja rizika susirgti širdies ligomis.
Kakava turtinga serotonino – medžiagos, suteikiančios dovanojančios žmogui laimės pojūtį. Šis gėrimas – puikus antidepresantas, o senovėje buvo laikomas netgi afrodiziaku.
Kakavos pupelių sudėtyje yra kofeino (0,05-0,1 proc.), raudonojo kakavos pigmento, taip pat maždaug 40 medžiagų, sukuriančių specifinį subtilų aromatą. Tačiau žvalinantis kakavos poveikis ne toks intensyvus, kaip arbatos arba kavos.
    Kakava turtinga serotonino – medžiagos, suteikiančios dovanojančios žmogui laimės pojūtį. Šis gėrimas – puikus antidepresantas, o senovėje buvo laikomas netgi afrodiziaku.
Be to, kakavą naudinga gerti sergant kai kuriomis ligomis, pavyzdžiui, bronchine astma. Mokslininkai teigia, kad visi kakavos produktai saugo dantis nuo kenksmingo cukraus poveikio ir ėduonies.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą